Drakar och eld

Hallå hallå!

Lite kort vad som hände dagarna efter senaste utflykten.

Det var ett event för oss på boendet ena dagen som var en form av ett vinterfirande. Det bjöds på mat och varm choklad och grillning av marsmallows 🙂

Sen var det även lite olika tävlingar och gött häng bland de nya vännerna.

Som ni kan se nedan så var det lite asiatisk teater. Det var liksom något tigerspel där de två tigrarna på bilden är alltså två människor per tiger som styr en. Sjukt imponerad hur de sprang runt med dem. Om ni vill se hur det kunde se ut med dansen, så kika gärna på mitt instagramflöde, där finns en video.

Senare efter några dagar var det ett event kallat “Voice Festival”. Det var en brasa i mitten bland folket och längst fram var en scen med live-musik under hela kvällen. Gatan där det håller till är även den kända gatan Salamanca, som det är marknad på varje lördag. En väldigt populär gata där det mesta finns, speciellt schyssta restauranger.

beanies and mittens dragon IMG_7973 IMG_7976

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s